Jedinečným prístupom k úspešnému predaju

Koľko sa platí daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti? 19 + 14 = 33%

daň z predaja nehnuteľnosti

Stalo sa Vám, že ste pri predaji Vašej nehnuteľnosti zistili, že z nej musíte zaplatiť 19% daň z príjmu pri predaji nehnuteľností  a 14% do zdravotnej poisťovne?

Veľa krát sa pri nábere nehnuteľností do predaja s týmto stretávam. Je to OK, ľudia to nemajú veľa krát odkiaľ vedieť a občas sa stane, že nehnuteľnosť už predávajú cez realitnú kanceláriu a maklér ich o tomto neinformoval.

A o tomto je tento blog, informovať ľudí, ktorí sa rozhodli predať svoju nehnuteľnosť a nie sú vlastníci dlhšie ako 5 rokov. Nič viac. Nakoľko nie som daňový poradca, ani právnik, nemôžem túto tému bližšie rozpisovať. Chcem, aby ste o platení dane vedeli, keď sa rozhodnete predať svoju nehnuteľnosť.

Ak sa rozhodnete predať svoju nehnuteľnosť a nie ste vlastník dlhšie ako 5 rokov, ste povinný po predaji zaplatiť 19% daň z príjmu pri predaji nehnuteľností  a 14% do zdravotnej poisťovne, dokopy 33%, česť výnimkám, niekedy sa platiť daň z nehnuteľnosti nemusí.

Z čoho sa platí daň?

 

Daň z príjmu pri predaji nehnuteľností (19%)  sa neplatí z celej predajnej ceny, ale iba z ROZDIELU za čo ste dom kúpili a za čo predali.

Napr.:

 

Kúpili ste dom za 60 000€.

Predali ste ho za 90 000€.

Daň platíte z rozdielu, čiže z 30 000€.

Ak sa jedná o novostavbu a dom ste si stavali sami, tak aby ste platili čo najnižšiu daň z príjmu pri predaji nehnuteľností , stavbu domu si musíte vykryť bločkami (za tehly, zateplenie, atď.).

Niekedy toto nebolo, kšeftovalo sa s nehnuteľnosťami jedna radosť, kúpili ste byt a hneď ste ho mohli predať, žiadna daň. Potom prišlo to, že musíte byť 5 rokov vlastník alebo mať 2 roky trvalý pobyt na nehnuteľností.

Teraz je to 5 rokov. Musíte byť  vlastníci 5 rokov, aby ste boli oslobodení od dane.

 

Právnici sú v tomto ako ryby vo vode, je to ich práca, poznajú všetky zákony, tak ak chcete dobrú radu pri predaji Vašej nehnuteľnosti, z ktorej máte platiť daň, obráťte sa na svojho právnika alebo dobrého realitného makléra, ktorý to zistí za Vás a možno ušetríte aj nejaké to euro.

Ak sa Vám článok páčil, dajte mu Like alebo ho zdieľajte so svojimi priateľmi. Ďakujem.

Toto sú základné informácie, čo sa týka tejto dane, ktoré ja v realitách využívam. Ak máte nejaké bližšie otázky, čo a ako, treba sa už obrátiť priamo na daňový úrad. Bližšie sa venujem iba konkrétnym nehnuteľnostiam, ktoré predávam a viem podrobnú situáciu predávajúcich.
PS: Potrebujete predať Vašu nehnuteľnosť rýchlejšie? Pozrite si naše služby, radi Vám s tým pomôžeme.

Comments are disabled.