Poznám ľudí, ktorým sa stalo, že kúpili stavebný pozemok, tešili sa, že si na ňom postavia svoj vysnívaný dom, ale… napr. zistili, že pod ich pozemkom vedie susedova kanalizácia, alebo že ich pozemok je v ochrannom pásme, alebo že k nemu nie je príjazdová cesta a pod.
Ľudia, ktorí takto kúpili pozemok sa cítia veľa krát oklamaní. Väčšinou za to môže ten, kto ich o tom neinformoval, resp. zamlčal tieto informácie kvôli rýchlemu predaju a vidine peňazí.
Preto Vám teraz v pár bodoch poviem, načo si dávať pozor pri kúpe pozemku a ako takýmto situáciám predísť:
1. Prvá vec, ktorú by ste mali spraviť pri kúpe pozemku, je ísť na stavebný úrad danej obce a zistiť, či je s pozemkom všetko v poriadku, či je tam možné stavať, či nie je v ochrannom pásme. Stalo sa mi, že som predával pozemok vo Veľkom Bieli a on bol v ochrannom pásme, čo znamená, že bol v dosahu 300m od plynovodu a ropovodu. Na takomto pozemku sa nedá stavať ani na výnimku.
2. Je dobré zistiť, aký typ rodinného domu, do akej výšky, šírky a pod. sa dá na pozemku postaviť. Aby sa nestalo, že Vy chcete 2 podlažný rodinný dom a tam sa dá postaviť iba bungalov s rovnou strechou. Toto je v UPI (územno-plánovacia informácia), mal by ju mať majiteľ pozemku.
3. Zistite, kde sú siete. Najlepšie je, keď sú na hranici pozemku, resp. blízko pri pozemku. Elektrina je základ. Kanalizácia sa dá nahradiť čističkou odpadových vôd, voda studňou. A plyn? Ten sa do väčšiny novostavieb už nedáva, nakoľko aj tak všetko ide na elektrinu, aj ten plynový kotol ju potrebuje. Náklady na vykurovanie sú pri elektrine aj plyne približne rovnaké, ak nie aj nižšie.
4. Príjazdová cesta k pozemku býva často kameň úrazu. Žiadna banka bez príjazdovej cesty k pozemku Vám hypotéku nedá, ale čo keď kupujete pozemok v hotovosti? Síce Vám predávajúci alebo realitný maklér povedal niečo o prístupovej ceste, ale nič nedáte zato, keď si to i sám preveríte.
5. Jedna z dôležitých vecí je zistiť, či sa pozemok nachádza v extraviláne (mimo obce) alebo v intraviláne obce (v obci). V extraviláne čiže niekde na okraji obce nemusia byť dotiahnuté všetky siete, elektrina môže byť ďaleko, všetko sú to potom náklady navyše dotiahnuť siete na pozemok.
Napr. v rekreačnej oblasti nepostavíte rodinný dom, ale záhradný alebo rekreačný dom, čo zn. že vo veľa prípadoch si tam nemôžete spraviť trvalý pobyt a banka na takýto dom poskytne max. 70% z hodnoty nehnuteľnosti.
Stalo sa mi, že pri predaji pozemku v obci Kaplná, vlastnil príjazdovú cestu SPF (Slovenský pozemkový fond) a čakali sme pol roka na potvrdenie, že budúci kupujúci bude mať právo prechodu a môže túto cestu využívať ako príjazdovú cestu k svojmu pozemku.
Posledná a veľmi dôležitá vec je občianska vybavenosť pri pozemku. Stretol som sa s prípadmi, že ľudia veľa krát kúpia pozemok, lebo je za dobrú cenu a potom zistia, že každé ráno musia deti nosiť 15minút autom do školy, cítia sa ako taxikári, že toto nechceli a pod.
Čo z toho vyplýva?
Kúpa pozemku to nie je len tak. Pamätajte, že na ňom chcete postaviť svoj vysnívaný dom a prežiť tam najkrajšie chvíle so svojou rodinou.
Dajte si záležať na výbere a kúpe pozemku:
– ak máte deti, zvážte škôlku, školu v obci, príp. vzdialenosť od nich
– ak cestujete autobusom do práce, deti do školy, zistite si ako je ďaleko zástavka, popr. vlak.
– ak ste starší, vyberajte si skôr rovinatý pozemok a aby ste mali napr. blízko potraviny.
– a tak ďalej…
Lebo ľahko sa môže stať, že kúpite pozemok, postavíte dom a zistíte, že tam nie ste spokojní. Zistením všetkých týchto vecí môžete tomuto predchádzať, predísť množstvu stresov a prežiť tam skvelý život.
Páčil sa Vám článok? Napíšte Váš názor…