Jedinečným prístupom k úspešnému predaju

Ako na kúpu nehnuteľnosti so záložným právom HYPOTÉKOU ? Nie je to žiadny problém.

Kúpa nehnuteľnosti so záložným právom hypotékou nie je žiadny problém.

Stalo sa Vám už, že ste boli na obhliadke nehnuteľnosti a zistili ste, že je na nej, na liste vlastníctva ťarcha, resp. záložné právo hypotekárnym úverom v banke?

Nie je to žiadny problém, takúto nehnuteľnosť môžete v pohode kúpiť.

V dnešnej dobe je bežné, že si ľudia na kúpu nehnuteľností zoberú hypotekárny úver z banky a tým založia v prospech banky svoju nehnuteľnosť.

Na obhliadkach sa mi stáva, že keď ľuďom poviem alebo sa spýtajú či je tu nejaká hypotéka a keď poviem áno, ich najčastejšia odpoveď je škoda.

Ak sa Vám nejaký byt, dom, pozemok páči, nech Vás takáto vec neodradí. Banky medzi sebou spolupracujú a tento hypotekárny úver na nehnuteľnosti sa dá vyplatiť Vašou bankou, Vašou hypotékou, ktorú si na danú nehnuteľnosť chcete zobrať.

Ako to prebieha?

Na obhliadke zistíte, že toto je tá nehnuteľnosť, ktorú hľadáte. Je rozdiel v postupe, ak máte hotovosť, alebo chcete kúpiť nehnuteľnosť na hypotéku. Opíšem ten častejší spôsob a to je hypotéka, i keď s hotovosťou je rozdiel iba v tom, že to trvá kratšie. Kúpa nehnuteľnosti, ak ju financujete hypotékou, trvá cca mesiac.

Najprv idete do banky, buď sami, alebo cez finančného poradcu zistiť podmienky hypotéky, koľko Vám poskytnú, aký je úrok, na koľko rokov, výšku splátky a pod…

Je dobré žiadať hypotéku v banke, kde máte založený účet, vedia Vám poskytnúť lepšie podmienky.

Pri nehnuteľnosti, ktorú chcete kúpiť a je na nej záložné právo, majiteľ vo svojej banke požiada o predčasné splatenie úveru. Banka mu vydá dokument ( súhlas s predčasným splatením úveru), na ktorom sa nachádza:

  • presná suma zostatku jeho hypotekárneho úveru na vyplatenie,
  • pokuta za predčasné splatenie (ak mu nejaká vznikne a platí ju majiteľ nehnuteľnosti),
  • číslo účtu banky, kam sa zasiela suma na vyplatenie,
  • dátum, do kedy má byť táto suma pripísaná na účet banky, väčšinou je to 1 mesiac, aby sa stihlo všetko vybaviť.
    Ak dovtedy zostatok úveru nebude vyplatený, žiadosť o predčasné splatenie úveru treba vyžiadať nanovo.

Je to bežný postup, ktorý sa často používa, lebo je veľmi málo ľudí, ktorí si môžu dovoliť kúpiť nehnuteľnosť v hotovosti. Preto väčšina nehnuteľností má záložné právo v liste vlastníctva v prospech banky.

Najlepšie je spolupracovať so schopným finančným poradcom, alebo realitným maklérom, ktorý Vás celým týmto procesom prevedie, predsa len sa v tejto oblasti pohybuje každý deň.

Ak sa Vám článok páčil, tak ho zdieľajte so svojimi priateľmi, možno práve ich odrádza kúpa takejto nehnuteľnosti a nevedia, že je to bežné a takáto nehnuteľnosť sa dá bez problémov kúpiť.

Autor blogu: Mgr. Radoslav Zárecký, realitný maklér


Páčil sa Vám článok? Napíšte Váš názor…



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.